Akademia Piłkarska Jeżowe
Pon - Pt : 15:00 - 20:00

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o nowej inicjatywie, jaką jest utworzenie klasy sportowej o profilu piłki nożnej przy ZS w Jeżowem – Centrum. W porozumieniu z Wójtem Gminy Jeżowe, Panem Markiem Stępakiem oraz Dyrektorem szkoły, Panią Katarzyną Sudoł nowy oddział zostanie wdrożony i wejdzie w życie z początkiem nowego roku szkolnego 2024/2025, a więc z dniem 2 września br. W pierwszym roku funkcjonowania będzie to jeden oddział klasy V (obecna IV) z liczbą 20 uczniów. W kolejnych latach sukcesywnie będziemy zwiększać liczbę oddziałów, aby finalnie wprowadzić ciągłość i tworzyć takie oddziały w klasach IV-VIII. 

Pomysł zrodził się w głowie, gdy w świecie m.in. sportu i medycyny specjaliści biją na alarm o gwałtownym spadku aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju, ale i na całym świecie. Wyniki wielu specjalistycznych badań pokazują jak ta tendencja jest spadkowa w ostatnich latach. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał, to czeka nas wiele złych i przykrych doświadczeń związanych z brakiem ruchu. Obecna generacja młodych ludzi, która żyje w świecie cyfryzacji i jest narażona na wiele niebezpieczeństw z nią związanych, jeszcze bardziej potrzebuje dodatkowych bodźców, aby uświadomić im potrzebę aktywności fizycznej. W jednym z raportów przeprowadzonym w ramach projektu Global Matrix 4.0 w 2022 roku znajdziemy informację, że zaledwie 16,8 % dzieci i młodzieży w Polsce jest umiarkowanie, bądź intensywnie aktywna fizycznie przez przynajmniej 60 minut dziennie 7 dni w tygodniu. Link do pełnego raportu znajdziecie Państwo klikając TUTAJ.

Widzimy jak konieczne jest tworzenie nowych ośrodków, programów czy inicjatyw promujących aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Głęboko wierzymy, że połączenie nauki i sportu powinno iść ze sobą w parze. Klasa sportowa, która jest naszą propozycją charakteryzuje się zwiększoną liczbą zajęć wychowania fizycznego z 4 h do 10 h lekcyjnych WF-u w ciągu tygodnia. Wg rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki musi to być stosunek 6:4, gdzie 6 h jest przeznaczonych na główną dyscyplinę sportu (w tym przypadku piłka nożna), a 4 h na rozwój wszechstronny z pozostałych dyscyplin sportowych ujętych w programie nauczania. W ciągu roku, w okresie letnim będziemy korzystali z boiska ze sztuczną nawierzchnią, które znajduje się na terenie obiektów KS “Sparty” Jeżowe w niedalekim sąsiedztwie szkoły, natomiast w okresie jesienno – zimowym będzie to hala sportowa po dawnym gimnazjum w Jeżowem (obecnie Samorządowa Szkoła Muzyczna). 

Funkcjonowanie w takiej szkole/klasie niesie za sobą wiele zalet. Zapisanie dziecka do klasy sportowej może mieć znaczący wpływ na jego rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. Oto 10 powodów, dla których warto rozważyć taki krok:

  1. Rozwój fizyczny: Regularne zajęcia sportowe przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej, wzmacniają mięśnie, kości i układ krążenia. Sport pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnej sprawności ciała.
  2. Umiejętności społeczne: Dzieci uczestniczące w zajęciach sportowych uczą się pracy w zespole, rozwijają zdolności komunikacyjne i uczą się, jak ważna jest współpraca. Są to cenne umiejętności, które przydają się w życiu codziennym.
  3. Dyscyplina i odpowiedzialność: Sport uczy dyscypliny, samodyscypliny oraz odpowiedzialności zarówno za własne działania, jak i za rolę w zespole. Dzieci uczą się, że sukces wymaga regularnych treningów i poświęcenia.
  4. Samopoczucie i zdrowie psychiczne: Ćwiczenia fizyczne są znane z tego, że poprawiają nastrój i pomagają zwalczać stres. Udział w zajęciach sportowych może pomóc dzieciom radzić sobie z presją szkolną oraz innymi wyzwaniami.
  5. Rozwój charakteru: Konfrontacja z wyzwaniami sportowymi i rywalizacja uczą dzieci jak radzić sobie z porażką i czerpać naukę z doświadczeń. Sport kształtuje również takie cechy jak determinacja, wytrwałość i odwaga.
  6. Zdrowe nawyki: Regularny udział w zajęciach sportowych uczy dzieci zdrowych nawyków, które mogą przetrwać całe życie. Dzieci uczą się znaczenia regularnych ćwiczeń, właściwej diety oraz odpoczynku.
  7. Sukcesy i osiągnięcia: Sport daje dzieciom możliwość odnoszenia sukcesów i budowania poczucia własnej wartości. Dzięki temu rośnie ich pewność siebie, co pozytywnie wpływa na inne aspekty życia.
  8. Kadra: Lekcje będą prowadzone przez obecną kadrę dydaktyczną plus wykwalifikowanego trenera piłki nożnej.
  9. Program nauczania: Realizowany będzie ten sam program nauczania zgodnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
  10. Integracja: Dzięki utworzeniu nowego oddziału zintegrują się nie tylko dzieci i rodzice z jednej szkoły, ale z całej lokalnej społeczności, a być może i spoza terenu gminy Jeżowe.

Zachęcamy wszystkie chętne osoby do podjęcia nauki i rozwijania swoich pasji sportowych w szkole o powyższym charakterze.